Dezynfekcja w salonie

Dezynfekcja w salonie fryzjerskim: powierzchni, sprzętu fryzjerskiego oraz dłoni jest niezwykle istotnym zabiegiem, jaki należy wykonywać regularnie. Dbanie o czystość oraz higienę jest naszym obowiązkiem względem klientów i nas samych.

Co to jest dezynfekcja? Dezynfekcja to likwidowanie czynników zakażeń wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy. Poprzez działanie środków chemicznych likwiduje się zagrożenia do poziomu zapewniającego bezpieczne użytkowanie. Dezynfekcja ma sens jedynie wtedy, kiedy wykonywana jest regularnie i prawidłowo.

Polecamy np. Velox Spray preparat do szybkiej dezynfekcji powierzchni. Preparatem do dezynfekcji powierzchni możesz zdezynfekować stanowisko fryzjerskie, pomocnik fryzjerski, blat recepcja fryzjerska, stolik kosmetyczny, fotel fryzjerski. Velox Spray znakomicie nadaje się także do dezynfekcji małych, trudno-dostępnych powierzchni takich jak grzebień do strzyżenia, szczotka do modelowania, rozpylacz i każdy drobny sprzęt, który wymaga kilkusekundowej dezynfekcji. Velox Spray nie zawiera aldehydu i fenolu, dzięki czemu nie odbarwi dezynfekowanych narzędzi. Dodatkowo posiada przyjemną woń cytrynową, dając nutkę zapachowego odświeżenia.

Wiedza klientów ciągle wzrasta, przez co zwracają oni coraz większą uwagę na otoczenie salonu, w którym poddają się zabiegom. Wyobraźmy sobie sytuację: klient siedzi na fotelu, właśnie chwytamy w rękę nasz ulubiony grzebień do strzyżenia/pilnik etc. i … wypada on nam z rąk. Ponieważ miał kontakt z zabrudzoną podłogą konieczne jest jego zdezynfekowanie, ale nie mamy czasu na kilkuminutową dezynfekcję w wanience. Co zrobić? Klient patrzy nam na ręce, zastanawiając się jak postąpimy. W tym momencie wyciągamy spray dezynfekujący, spryskujemy powierzchnię i po 3 sekundach już możemy pracować dalej. Jakie osiągamy w ten sposób efekty:

– zadowolenie klienta, które jest najważniejsze w branży fryzjerskiej i kosmetycznej,

– krótki czas oczekiwania na dezynfekcję, bo przecież czas to pieniądz,

– zdezynfekowaną powierzchnię, czyli unikamy ryzyka zachorowania,

– darmową reklamę, gdyż każdy klient opowie swoim znajomym o tym, jak fachowo został potraktowany.

 

Jak wygląda dezynfekcja w salonie fryzjerskim?

Należy stosować się do instrukcji podanych przez producenta. Najkorzystniej oczywiście wybierać preparaty o szerokim spektrum działania tzn. zabijające wirusy, bakterie i grzyby. Preparatami takimi są koncentraty;niepowodujący korodowania metalowych przedmiotów ULTRADESMITDESRESON AF, VIRUTON PLUS, QUATRODES, którym możemy przemywać plastikowe powierzchnie np. solarium ponieważ nie powoduje matowienia.

Zawsze powinno się przestrzegać kilku zasad:

1. stosuj odzież ochronną – minimum to rękawice ochronne,

2. stosując gotowe produkty nanieś je na powierzchnię lub zanurz w nich sprzęt zgodnie z instrukcją producenta,

3. pozostaw preparat na określony czas,

4. skontroluj, czy cała powierzchnia pokryta jest preparatem dezynfekującym,

5. zdejmij rękawiczki jednorazowe i zdezynfekuj dłonie np. produktem Velodes żel lub płyn.

 

Dezynfekcja, jakie wybrać kosmetyki?

Wybierając produkty do dezynfekcji zwróć uwagę na zakres działania tzn. czy likwiduje on bakterie, grzyby i wirusyłącznie, czy tylko jedno z wymienionych zagrożeń. Oczywiście najlepsze są te, dzięki którym pozbywasz się przy jednej aplikacji od razu wszystkich trzech. Warto zwrócić uwagę, czy preparat likwiduje wirus grypy H5N1 i H1N1 oraz Tbc (prątki gruźlicy).

Równie ważny jest czas działania oraz bezpośredni sposób użycia. Niektóre preparaty działać muszą kilkanaście minut, innym wystarczy kilka sekund. Kilkusekundowe przeznaczone są najczęściej do dezynfekcji powierzchni i małych elementów oraz skóry, długo działające płyny służą do dezynfekcji narzędzi takich jak cążki, nożyczki, pilnik do paznokci, czyli tych które musisz dezynfekować „dogłębnie”.

Środki do dezynfekcji podzielić można na trzy grupy produktowe, dezynfekcja:

– powierzchni,

– narzędzi,

– skóry.

 

FRYZJER I KOSMETYCZKA

Dezynfekcja powierzchni. Stosuj preparaty do dezynfekcji w sprayu lub nasączone chusteczki. Znakomitymi preparatami są gotowe płyny PROPANO i PROPANO AF o zapachu cytrynowym. Preparat na bazie alkoholu o skuteczności działania już po 30 sekundach. Nie odbarwia dezynfekowanych przedmiotów, nie zawiera rakotwórczych aldehydów i związków amonowych, nie podrażnia dróg oddechowych. Idealny do blatów, grzebieni, szczotek ponieważ nie pozostawia śladów ani nie wymaga wycierania. Spektrum działania: bakterie, grzyby, Tbc, wirusy (grypy, Rotavirus, SARS, HBV/HIV/HCV). Propano może dezynfekować także powierzchnie mające kontakt z żywnością, dlatego warto zaopatrzyć się w niego prowadząc gospodarstwo domowe.

Jaki preparat do dezynfekcji narzędzi? Ciekawym rozwiązaniem jest ULTRADESMIT I QUATRODES, koncentrat pozwalający na dezynfekcję narzędzi w czasie 15 lub 60 minut. Jest to preparat 2w1 myje i dezynfekuje. Jest środkiem antykorozyjnym, co oznacza że może być stosowany przy dezynfekcji nożyczek, pęset, pilników. Nie odbarwia, nie zawiera aldehydów, aktywność czystego roztworu roboczego to 14 dni. Sposób użycia: w celu wykonania 5% roztworu wziąć 50ml płynu dezynfekującego i wymieszać z 950ml wody lub 3% – 30ml płynu i 970ml wody, wlać do rynienki (z oznaczeniem stężenia, datą i nazwą płynu), umieścić akcesoria tak, aby były przykryte w całości płynem, zamknąć wanienkę i pozostawić na wymagany czas 15 lub 60 minut. Następnie wyciągnąć narzędzia, umyć w ciepłej wodzie, opłukać, osuszyć i umieścić w torebkach do sterylizacji.

SOLARIUM

Dezynfekcja powierzchni szklanych dezynfekcja solarium idealnym środkiem jest DESRESON AF I VIRUTON PLUS, ponieważ nie hamuje przenikania promieni UV lamp solarium. Nie odbarwia szkła akrylowego. Nie zawiera aldehydów i fosforanów. Jest wysoce wydajny, po rozrobieniu czysty roztwór aktywny jest przez 14 dni. Znakomite spektrum i czas działania: 5% roztwór niweluje w ciągu 1 minuty zagrożenie przed wirusami (grypy, SARS, HBV/HIV/HCV), bakterie i grzyby; a 3% w 15 minut likwiduje prątki gruźlicy. Sposób użycia: w celu wykonania 5% roztworu wziąć 50ml płynu dezynfekującego i wymieszać z 950ml wody. Umyć płynem powierzchnię, odczekać 1 minutę przed przystąpieniem do ponownego używania. W celu wykonania 3% roztworu wymieszać 30ml koncentratu z 970ml wody, czas reakcji 15minut. Dokonując dezynfekcji solarium pamiętaj, aby wykonywać ją po kliencie. Wówczas masz pewność, że upłynie wymagany czas reakcji. Można dezynfekować nim domowe łazienki, skutecznie zwalczając zagrożenie dla naszych dzieci i nas samych.

Jeśli nie lubisz myśleć o rozrabianiu produktu wybierz gotowy preparat ANIOS pianka do mycia i dezynfekcji solarium. Pozwala dezynfekować i myć delikatne powierzchnie, wrażliwe na działanie alkoholi. Jest to gotowy do użycia preparat w postaci piany o zapachu miętowym. W ciągu 5 minut powierzchnia jest wyczyszczona z bakterii, zwalcza prątki gruźlicy, grzyby i wirusy. Aktywny wobec legionella pneumophila i MRSA. Jedną butelką preparatu można zdezynfekować 75 m2 powierzchni!

DŁONIE

Higieniczna dezynfekcja rąk jest dopełnieniem kompleksowej obsługi salonu fryzjerskiego i salonu kosmetycznego. Z jednej strony konieczne jest skuteczne likwidowanie bakterii, które zostały przyniesione do salonu przez personel, jak również te zagrożenia jakie wnieśli klienci. Pracownik salonu przed przystąpieniem do pracy powinien dokonać higienicznej dezynfekcji dłoni, tzn. pozbyć się z jego skóry zanieczyszczeń. Jest to forma ochrony własnego zdrowia oraz zdrowia klienta. Szczególnie należy zwrócić na nią uwagę podczas usług z możliwością zacięcia skóry strzyżenie golenie depilacja manicure. Dłonie dezynfekować należy często, nie rzadziej niż po każdym kliencie.

Jak wykonać higieniczną dezynfekcję dłoni? Umyj dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Osusz jednorazowym ręcznikiem. Wetrzyj w ręce preparat do dezynfekcji skóry, minimalny czas wcierania to 30 sekund, w tym czasie skóra musi być zawsze wilgotna. Zwróć uwagę na dokładność pokrycia całej skóry dłoni preparatem, szczególnie wnętrza dłoni i jego zewnętrznej części, nie pomijaj nadgarstków, pocieraj powierzchnię dłoni z rozłożonymi palcami, kciuki dezynfekuj ruchami obrotowymi.

Jakie wybrać płyny do dezynfekcji dłoni? Do wyboru mamy gotowe preparaty w sprayu np. AHD2000 płyn do chirurgicznej i higienicznej dezynfekcji rąk i skóry oraz VELODES GEL ŻEL. Wykazuje działanie natychmiastowe i przedłużone (3 godziny). Zwalcza bakterie, prątki, grzyby i wirusy. Wykazuje skuteczne działanie nawet w obecności zanieczyszczeń organicznych, dodatek substancji nawilżających pielęgnuje i zapobiega wysuszaniu skóry. Występują także produkty w formie żelu, łatwe w aplikacji wystarczy zastosować około 5ml płynu energicznie rozsmarowując na dłoniach. Szybko wysychają pozostawiając uczucie świeżości i czystości.

SPRZĘT ELEKTRYCZNY to skuteczna dezynfekcja narzędzi za pomocą promieniowania UV. Wannowy sterylizator lampowy służy do dezynfekcji sprzętu fryzjerskiego i kosmetycznego takiego jak nożyczki, grzebienie, szczotki, cążki czy pęsety. Wyposaż swój salon w sterylizator UV, zadbaj o bezpieczeństwo swoich klientów, nie ryzykuj mandatu. Dezynfekcja przeprowadzana jest promieniami UV, dzięki czemu sprzęt nie jest narażony na mechaniczne zniszczenia (sterylizowane przedmioty nie ulegają uszkodzeniu). Promienie UV działają silnie bakteriobójczo. Można także zaopatrzyć się w SANITYZATOR UV NA NOŻYCZKI na których, ze względu na kontakt bezpośredni z klientem znajdują się liczne bakterie. Sanityzator UV do nożyczek zabija 99,9% bakterii za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV), będąc skutecznym sposobem ich zwalczania.

dezynfekcja kosmetyki, dezynfekcja w salonie fryzjerskim, odkażanie, dezynfekcja w gabinecie kosmetycznym, higiena w salonie fryzjerskim, sterylizacja w salonie fryzjerskim, dezynfekcja narzędzi fryzjerskich, wymagania dla salonu fryzjerskiego.