Grzebień wszawik

06/12/2020
Grzebień wszawik

Grzebień wszawik – Wszy – Wesz ludzka żyje tyko i wyłącznie na głowach ludzi i wywołuje długotrwałą i uciążliwą chorobę, zwaną wszawicą. Wesz ludzka przeżyje tylko i wyłącznie dzięki krwi ludzkiej – wysysają ją podobnie jak komary- otworami gębowymi.

Do specyficznej ich budowy ciała należą 3 pary nóżek, które przystosowane są do chwytania i poruszania się po włosach (na ich końcach są pazurki, jakby haczyki), a także spłaszczona budowa ciała i pokrycie jego mocnym, chitynowym pancerzem, który po rozgnieceniu wydaje charakterystyczny trzask. Długość ich ciała to około 3-6 mm, jej tułów jest kilkakrotnie dłuższy od głowy.

grzebień wszawik

PAMIĘTAJ

Należy pamiętać, że wszami można zarazić się tylko przez bezpośredni kontakt z głową chorego na wszawicę. Dlatego też najczęściej zarażają się dzieci przebywające w skupiskach, tj. w przedszkolu, żłobku czy szkole. Jednak im dzieci są starsze tym do zakażeń dochodzi rzadziej z tego względu, że starsze dzieci nie przytulają się już tak często głowami, nie wymieniają się czapkami, gumkami, czy bawełnianymi opaskami.

Pamiętaj też, że jeszcze ogromna część społeczeństwa uważa ten problem za wstydliwy i ukrywa to przed innymi, a należy zwrócić uwagę na fakt, że wszy utrzymają się nawet na głowach, które myte są codziennie! Nie ma też znaczenia czy włosy są długie czy krótkie. Zatem wszy to nie jest choroba ludzi zaniedbanych, brudnych!

Pamiętaj też, że wszy nie przetrwają dłużej poza organizmem ludzkim jak 2 doby, dlatego nie jest potrzebne wyrzucanie gumek, szczotek, czy pościeli. Wystarczy jak porządnie i systematycznie będzie się przeglądać głowę malucha i często wyczesywać specjalnym grzebieniem, tak zwanym grzebień wszawik, czy grzebieniem higienicznym, a znalezione jajeczka usuwać i wyrzucać. Dla pewności odkurzaj też dywany odkurzaczem oraz upierz co około 8- 10 dni pościel w temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Przedmioty, które nie możesz poddać działaniu tak wysokiej temperatury po prostu zawiń szczelnie w worek i schowaj na czas około 2 tygodni (pełen cykl rozrodczy wszy), a to pozwoli na wyeliminowanie kłopotu.

 

WAŻNE

Wesz nie należy do dużych pasożytów, a do tego jest bardzo szybka i sprytna, dlatego trudno jest nią zauważyć na głowie malca. Dorosła wesz potrafi przebyć w ciągu 1 minuty około 23cm. Dlatego, jeśli twoje dziecko skarży się na swędzenie skóry głowy, lub zauważysz, że często i z zawziętością drapie się po głowie, dokładnie przejrzyj mu skórę głowy i nasadę włosów. Jak wiesz już czego szukasz będzie Ci łatwiej dostrzec problem. Im szybciej domyślisz się, że dziecko zaraziło się wszawicą, tym szybciej pozbędziesz się problemu.

Pamiętaj przy tym, że ulubioną lokalizacją wszy na głowie człowieka są miejsca za uszami i tuż nad karkiem orz przy skroniach. Jeśli nie uda Ci się dostrzec ruchliwej wszy, to z pewnością łatwiej zauważysz jej jajka, czyli gnidy. Są białe lub jasnoróżowe i mocno przyczepione są do włosa. Bardzo trudno usunąć gnidy, nie pozbędziesz się nich czesząc zwykłym grzebieniem i nie strzepniesz nich palcem.

Najłatwiej sprawdzisz czy jest to gnida czy też nie przytrzymując jajeczko pomiędzy dwoma paznokciami i przesuwając w kierunku linii wzrostu włosa, jeśli takie jajeczko przesuwa się z oporem, to możesz być pewna zakażenia wszawicą. Ponadto mają one cienką, ale chitynową i odporną na działanie czynników zewnętrznych (również tych wszawicobójczych środków) skórkę. Dojrzewają one w jaju i po około 8- 10 dniach wylęgają się. Czasem wszy bywają mylone z łupieżem, ale dla osoby poinformowanej nie ma kłopotu z rozpoznaniem (łupież można strzepnąć z głowy, a gnid nie).

 

INFO

Kiedy wesz się wykluje nazywana jest larwą, później zaczyna dojrzewać i gdy osiąga kolor brązowawy osiąga zdolność rozmnażania się. Jest ona wówczas wielkości ziarenka sezamu. Żyje około 30dni i w tym czasie może złożyć na głowie około 150 do 300 jaj.

Aby pozbyć się wszy na głowie należy zaopatrzyć się w specjalistyczny preparat do zwalczania tej choroby. Może nim być szampon, czy oleista substancja, albo też spray. Wybór jest naprawdę duży. Preparat nakładamy na głowę i włosy zazwyczaj na określony w przepisie czas, który pozwoli na oblepienie wszy owym preparatem i zatkaniem ich otworów oddechowych.

Po tym czasie wszy zostają uduszone i łatwo jest je wyczesać grzebieniem wszawikiem, grzebieniem higienicznym. Jednak co jakiś czas, podczas wyczesywania przecieraj grzebień wszawik w chusteczkę, by oczyścić go z jaj. Czynność tę należy powtórzyć po około 8 – 10 dniach, by zabić do reszty te osobniki, które wylęgły się z jaj. Czas ma tu ogromne znaczenie, bo jak zdobędą one zdolność rozrodczą to one znowu wyklują jajeczka, a te z kolei po 10ciu dniach ponownie zaczną się rozmnażać.

 

Wszy w szkole

Przedszkole i szkoła to miejsca, z których najbardziej czyste dziecko może przynieść do domu wszy. W przypadku dzieci, które nie zachowują żadnego dystansu w czasie zabawy to dziecinnie proste. Wystarczy zetknąć się głowami by insekty z jednej osoby przewędrowały na drugą i wywołały charakterystyczne swędzenie. Wszy to pasożyty wielkości 2-3mm. Najczęściej gromadzą się za uszami i nad karkiem.

We włosach znajdują się również gnidy czyli jaja wszy mocno przylegające do włosów i skóry głowy. Jak sobie z tym problemem poradzić? Aby się ich pozbyć wystarczy zastosować któryś z dostępnych w aptece preparatów. Innym skutecznym i znacznie zdrowszym sposobem jest czesanie włosów specjalnym grzebieniem zwanym wszawikiem.

Grzebień wszawik można nabyć w hurtowni fryzjerskiej. Ma on bardzo gęste zęby, które umożliwiają pozbycie się wszystkich gnid poprzez częste ich wyczesywanie. Najlepiej jest czesać grzebieniem mokre włosy nad kartką białego papieru. Wtedy łatwo zobaczyć, czy udało się nam wyczesać gnidy. Włosy należy przeczesywać przez co najmniej dziesięć dni aż do chwili, gdy na papierze nie pojawią się już żadne wszy i gnidy.

grzebień wszawik

Hurtownia Fryzjerska LOOKWELL