Rozjaśniacz do włosów

Rozjaśniacz do włosów

Co to jest rozjaśnianie włosów i jak prawidłowo przeprowadzić zabieg rozjaśnienia włosów?

Rozjaśnienie to zmiana koloru włosów prowadząca do otrzymania odcieni jaśniejszych od wyjściowego. W celu określenia stopnia rozjaśnienia włosów stosuje się tzw. skalę tonów, która pozwala dokładnie określić naturalny kolor włosów. Wyróżnia się skalę europejską obejmująca 10 odcieni i amerykańską 12 odcieni.

Blondly to innowacyjny rozjaśniacz do włosów z olejkiem arganowym który rozjaśniając włosy pielęgnuje je. Rozjaśniacz ten można stosować nawet na włosy bardzo zniszczone jak i po trwałej ondulacji. Kliknij kup teraz aby sprawdzić cenę rozjaśniacza do włosów.

Rozjaśniacz do włosów

Stosowana w Polsce skala tonów naturalnych odcieni włosów i odpowiadającym im zakres rozjaśniania.

Nr tonu

Kolor włosów

Zakres rozjaśniania

2

Czarny

6-7

3

Ciemny brąz

5-6

4

Średni brąz

4-6

5

Jasny brąz

3-6

6

Ciemny blond

2-5

7

Blond

1-4

8

Średni blond

1-3

9

Jasny blond

1-2

10

Bardzo jasny blond

1

11

Jasny, jasny blond

Zmiany w obrębie tonu

Zależnie od technologii występują niewielkie różnice w zakresie poziomów. W salonie fryzjerskim efekt rozjaśnienia uzyskuje się wykonując:

 1. Pojaśnienie włosów
 2. Podkład rozjaśniający
 3. Farbowanie rozjaśniające
 4. Dekoloryzację
 5. Rozjaśnienie właściwe: rozjaśnienie całego porostu, odrostów, pasemek oraz balejaż.

Przebieg technologiczny rozjaśniania włosów jest podobny. Różnice dotyczą preparatów stosowanych do wykonywania poszczególnych zabiegów oraz techniki wykonywania pasemek i balejażu. Skala odbarwienia włosów zależy od:

 • Stężenia oksydantów – im wyższe stężenie masy rozjaśniającej, tym większe odbarwianie włosów
 • Czas działania utleniacza na włosy – im dłuższy tym większe rozjaśnienie włosów,
 • Koloru naturalnego i sztucznego oraz temperatury ciała i otoczenia.

Co to jest pojaśnienie włosów?

Pojaśnienie to nieznaczne rozjaśnienie naturalnych lub farbowanych włosów 1-2 tony. Do zabiegu stosuje się delikatnie działające rozjaśniacze w postaci:

 1. Lotionów, toników – włosy o odcieniu blond
 2. Rozjaśniaczy emulsyjnych lub żeli w połączeniu z oksydantami o niskim stężeniu.
  Natomiast stężenie oksydantu zależy od jego przeznaczenia i tak dla:
  -3% – do rozjaśniania kreatywnego ( ton w ton) i wtedy, gdy rozjaśnianie ma przebiegać wolniej,
  -6% – do włosów w odcieniach brązu

Kiedy stosuje się pojaśnienie włosów? 

Pojaśnienie stosuje się w celu:

 • Uzyskania refleksów nadających świeżości i blasku fryzurze – pasemka rozmieszcza się na wierzchniej części porostu w obrębie konturu wewnętrznego,
 • Podkreślenia linii strzyżenia – pasemka wykonuje się po nadaniu kształtu fryzurze ( po strzyżeniu) na tych partiach porostu, które wymagają wyeksponowania.

Co to jest podkład rozjaśniający (kąpiel rozjaśniająca)?

Podkład rozjaśniający to zabieg pomocniczy, wykonywany w celu wstępnego rozjaśnienia włosów ciemnych przed farbowaniem na jasne i bardzo jasne odcienie, wyrównania wyjściowego koloru włosów, zwiększenie chłonności włosów. Podkład rozjaśniający usuwa z włosów barwniki naturalne. Do wykonania zabiegu stosuje się rozjaśniacze proszkowe, mieszane wodą utlenioną o stężeniu 6%, lub 9%, jeśli włosy są oporne na działanie utleniaczy. Włosów nie rozjaśnia się do jasnych odcieni blond. Wystarczy częściowe utlenienie melanin, do odcieni pomarańczowo- żółtych lub żółtych. Na tak przygotowane włosy nakłada się farbę o planowanym odcieniu, rozrobioną z oksydantem o tym samym lub niższym stężeniu ( z reguły 6 lub 3%). Wykonanie podkładu rozjaśniającego na włosach wcześniej farbowanych barwnikami oksydacyjnymi nosi nazwę dekoloryzacji przez utlenianie. Po działaniu zabiegu alkalicznego (kąpieli rozjaśniającej) włos musi być zakwaszony np. kwaśną odżywką, przed położeniem kolejnego produktu alkalicznego-farby.

Co to jest farbowanie rozjaśniające?  

Farbowanie rozjaśniające to zabieg fryzjerski polegający na jednoczesnym rozjaśnieniu i nadaniu włosom określonego odcienia. Aby efekt koloryzacji był zadowalający, skala rozjaśnienia włosów nie powinna przekraczać 4 tonów. Do farbowania rozjaśniającego używa się farb oksydacyjnych w połączeniu z oksydantami o wyższym stężeniu.

 • -6%, – gdy odcień jest jaśniejszy o 1 ton
 • -9%, – gdy odcień jest jaśniejszy 0 2-3 tony
 • -12%, – gdy odcień jest jaśniejszy 0 3-4 tony od wyjściowego koloru włosów.

W celu zwiększenia ilości tlenu działającego rozjaśniająco na naturalny pigment można również zastosować nadmiar utleniacza w stosunku do emulsji farbującej – 2:1. Zabieg wykonuje się tak, jak farbowanie właściwe. Różnica polega na dwuetapowym mechanizmie farbowania – w pierwszym etapie nadmiar tlenu odbarwia melaniny, w drugim wywołuje barwnik zawarty w farbie.  Na efekty farbowania rozjaśniającego ma wpływ stan i wyjściowy odcień włosów, rodzaj użytego środka barwiącego. Włosy w odcieniach ciemnego i średniego brązu oraz czarne wymagają zastosowania silnie działających utleniaczy lub wydłużenia czasu działania, który może spowodować znaczne uszkodzenia struktury keratynowych. Dlatego bezpieczniejszym rozwiązaniem dla włosów jest wykonanie podkładu rozjaśniającego, a następnie zabarwienie włosów na żądany kolor.

Co to jest dekoloryzacja włosów?

Dekoloryzacja to zabieg polegający na usunięciu z włosów sztucznych barwników. Jest wykonywany wtedy, gdy zdolność krycia wyjściowego koloru włosów przez nakładane barwniki jest ograniczona. Zabieg wykonuje się przy zastosowaniu rozjaśniaczy proszkowych zmieszanych z oksydantami o stężeniach:

 • 6% – odbarwienie włosów o odcieniach blond
 • -9% – odbarwienie włosów o odcieniach ciemnego blond i brązu
 • -12% – odbarwienie włosów zawierających duże ilości ciemnych barwników – na poziomie średniego, ciemnego brązu.

Postawą jest przestrzeganie technologii zastosowania danego produktu np. niektóre technologie dopuszczają użycia maksymalnie sześciu procentowej wody utlenionej. Dekoloryzatory redukcyjne umożliwiają odbarwienie włosów bardzo ciemnych. Zabieg wykonuje się w kwaśnym środowisku. Po dekoloryzacji nakłada się na włosy preparat barwiący o alkalicznym odczynie, który hamuje odtwarzanie rozłożonych barwników, wyrównuje ewentualnie przebarwienia i nadaje włosom odpowiedni odcień. Jeżeli skala odbarwienia włosów nie jest duża -1 do 2 tonów, można wykonać, tzw. kąpiel rozjaśniającą. Zabieg polega na naniesieniu na włosy rozjaśniacza z oksydantem, wodą, szamponem i odżywką.

Rozjaśnianie właściwe – Rozjaśnienie właściwe prowadziło uzyskania odcieni jaśniejszych od wyjściowego 0 3-7 tonów. Zabieg wykonuje się na włosach o naturalnych odcieniach przy zastosowaniu rozjaśniaczy proszkowych, połączonych z oksydantem o stężeniu 6-12%.

Stężenie oksydantu

Zalecenia do techniki rozjaśniania

6%

 

Do wykonywania pasemek na folii oraz innych technik wykonywania pasemek/ balejażu, w którym możliwy jest kontakt środka utleniającego ze skórą głowy, rozjaśniania całego porostu i odrostów.

9%

Do wykonywania balejażu na czepek i innych technik wykonywania balejażu/ pasemek, w których rozjaśniacz nie ma kontaktu ze skórą głowy. Nie może być nanoszony na skórę głowy. Nie wolno poddawać dodatkowemu ogrzewaniu, np. promiennikami.

12%

Do wykonywania pasemek na włosach ciemnych i bardzo ciemnych, technikami, w których rozjaśniacz nie ma kontaktu ze skórą głowy np. na folię, czepek.  Nie może być nanoszony na skórę głowy. Włosów nie wolno poddawać dodatkowemu ogrzewaniu, np. promiennikami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady doboru stężenia oksydantów do techniki rozjaśniania włosów, rozjaśnianie właściwe obejmuje zabieg utleniania: całego porostu, odrostów, pasemek i balejażu.

Jak przeprowadzić rozjaśnienie całego porostu?

Rozjaśnienie całego porostu przeprowadza się z godnie następującym schematem.

Ocena stanu włosów ma na celu ustalenie:

 1. Kondycji włosów– zniszczone, przesuszone i porowate nie powinny być rozjaśniane, ponieważ zabieg można doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia – rozerwania włókien włosowych,
 2. Stopnia zabrudzenia włosów – przed rozjaśnianie nie myjemy włosów, aby tłuszczowa warstwa chroniła je i skórę głowy przed agresywnym działaniem utleniacza. Wyjątek stanowią włosy silnie zabrudzone, w którym gruba warstwa zanieczyszczeń hamuje wnikanie preparatu do kory. Wówczas włosy myje się raz, nie masuje się skóry głowy, suszy i nakłada tłustą odżywkę chroniącą przed drażniącym działaniem utleniacza,
 3. Określenie wyjściowego odcienia włosów i ewentualnych różnic odcieni w obrębie całego porostu- ustalenie wyjściowego i docelowego odcienia włosów jest niezbędne do doboru rodzaju rozjaśniacza i stężenia emulsji utleniającej, różnice w odcieniach może wywoływać kolejność nakładania rozjaśniacza na włosy.

Jak prawidłowo przygotować klienta i jego włosy do zabiegu rozjaśnienia? 

Przed przystąpieniem do zabiegu fryzjer zakłada klientowi ręcznik i foliową pelerynę zabezpieczającą odzież przed zabrudzeniem. Ramiona i szyję można dodatkowo zabezpieczyć papierowymi serwatkami. Włosy należy dokładnie rozczesać, następie podzielić porost:

 • od ucha – przez szczyt głowy – do ucha,
 • symetrycznie od karku – do wierzchołka głowy,
 • po obu stronach głowy od czoła na wysokości skroni do wierzchołka głowy, do wierzchołka – trzy sekcje, pierwsza- prawy bok, druga – lewy bok, trzecia w obrębie części ciemieniowej.

Włosy podzielone na 5 sekcji przypina się klamrami i przygotowuje rozjaśniacz.  Proszek miesza się z emulsją utleniającą zgodnie z instrukcją producenta. Z reguły jedną miarkę rozjaśniacza łączy się z 30-35 ml oksydantu. Najpierw o naczynia wlewa się emulsję utleniającą, potem dodaje proszek. Proszku nie należy sypać z góry. Emulsje z proszkiem miesza się aż do uzyskania równomiernej konsystencji gęstej śmietany.

Nakładanie rozjaśniacza na włosy 

Przygotowaną mieszankę utleniającą nakłada się kolejno na sekcje włosów:

 • nad karkiem
 • w kierunku wierzchołka głowy
 • na bokach i części ciemieniowej
 • w obrębie konturu wewnętrznego, gdzie włosy są słabsze niż reszta porostu i powinny być rozjaśnienie najkrócej, lub nakłada się od najciemniejszych partii.

Włosy wykazują zróżnicowaną chłonność na całej długości pasm. Najbardziej chłonna jest część przy nasadzie. Rozjaśniacz nakłada się najpierw na środku części włosów, zostawiając 1-2 cm porostu od skóry głowy. Na pozostawione partie utleniacz nakłada się po upływie 2\3 czasu przewidzianego na rozjaśnienie. Zróżnicowanie czasu działania emulsji rozjaśniającej na poszczególnych partiach włosów pozwoli na ich jednolite odbarwienie lub nałożenie najpierw na nasadę np. 3-6%, potem na długości 9%. Należy pamiętać, że włosy długie mają końcówki równie chłonne, co partie przy nasadzie. Żeby uzyskać jednolite rozjaśnienie całego porostu, trzeba skrócić czas działania utleniacza na końcówkach – najpierw nakłada się na środkową część włosów, później na odrost i końce.

Czas i kontrola rozjaśniania

Po nałożeniu rozjaśniacza na włosy należy mierzyć czas i systematycznie kontrolować przebieg procesu. Mieszanina rozjaśniająca działa na strukturę włosów tak długo, jak długo znajduje się na włosach – maksymalnie 50 minut. Procesowi rozjaśniania towarzyszy wydzielanie ciepła, które może spowodować miejscowe przegrzanie włosów. W miejscu działania wyższej temperatury rozjaśnienie będzie mocniejsze. Dlatego wskazanie jest, aby temperatura w każdym miejscu działa tak samo. Można to regulować przy pomocy promiennika oraz właściwej kolejności i czasu nakładania produktu na włosy. Promiennik można stosować jedynie przy delikatnym rozjaśnianiu, z oksydantem 6% i łagodnym proszkiem. W celu sprawdzenia stopnia utleniania włosów usuwa się z ich powierzchni odrobinę emulsji rozjaśniającej i ocenia odcień włosów. Gdy są niewystarczająco rozjaśnione, proces prowadzi się dalej, gdy mają zamierzony odcień, reakcję przerywa się.

Czynności jakie należy wykonać po zabiegu rozjaśniania 

Po uzyskaniu zadowalającego odcienia włosów reakcję przerywa się przez bardzo dokładne spłukanie preparatu dużą ilością ciepłej (niegorącej) wody. W ten sposób wypłukuje się kory substancje alkalizujące i utleniające zawarte w rozjaśniaczu. Następnie włosy myje się delikatnym szamponem. Zasadowy odczyn włosów neutralizuje się przez nałożenie odżywki o kwaśnym odczynie. Włosy po neutralizacji mają lekko kwaśny odczyn i zamknięte łuski włosowe. Są wygładzone i mają połysk. Wskazanie jest wykonanie zabiegu pielęgnacyjnego w celu zregenerowania struktury włosów. Do tego celu służą środki zawierające białka lub ich hydrolizaty strukturanty keratyny. Rozjaśnienie przesusza włosy i dlatego środki pielęgnujące do włosów rozjaśnionych zawiera substancje, które natłuszczają i nawilżają włosy.

Tonowanie zażółconych włosów

Rozjaśnianie włosów o ciemnych odcieniach, zawierających duże ilości feomelaniny, powoduje, że włosy mają lekko zażółcony odcień. Można go przykryć, stosując płukankę lub farbę półtrwałą w odcieniu komplementarnym, czyli w kolorze w leżącym naprzeciw koloru żółtego w kole barw. Najczęściej stosuje się preparaty o zimnych odcieniach platynowym lub perłowym. Preparat koloryzujący nakłada się na włosy bezpośrednio po rozjaśnieniu i spłukuje, gdy zostanie stosowany żółty odcień.