Zakwaszanie włosów

06/12/2020
Zakwaszanie włosów

Zakwaszanie włosów – Znaczenie pH dla włosów a zabieg zakwaszający

Zakwaszanie włosów – Skala pH jest znana w kosmetologii od bardzo dawna, pozwala ona na określenie czy preparat ma odczyn kwaśny, neutralny czy alkaliczny. Jakie ma to konsekwencje dla włosów i skóry głowy? Fizjologiczny odczyn pH skóry określony jest na skali pomiędzy 4,5 i 5,5. Odpowiada on kwasowości płaszcza hydrolipidowego składającego się w 70% z wody i w 30% z tłuszczów. Procentowe rozłożenie powoduje, że skóra jest miękka i elastyczna. Z skóry ten naturalny film ochronny przechodzi na włosy, nadając im miękkość i połysk. Poziom pH włosów umiejscowiony jest na poziomie 7.

 

Odpowiednie pH

Zakwaszanie włosów – to dzięki znajomości skali pH możemy określić, jak kosmetyki wpływają na włosy, czy pielęgnują je, czy wręcz przeciwnie szkodzą. Wartość pH kosmetyków wpływa na otwieranie lub zamykanie łuski włosa. Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć jakie zastosować kosmetyki po zabiegach koloryzacji, rozjaśniania oraz trwałej. Kosmetyki takie jak rozjaśniacze, farby do włosów i produkty do trwałej mają odczyn alkaliczny, czyli od 7 do 14. Ich zadaniem jest otworzenie łuski włosa.

Podczas zabiegu łuska odchyla się od łodygi włosa i umożliwia przedostanie się do wnętrza mikro pigmentów farby. Następuje jego zafarbowanie. W przypadku rozjaśniacza, po odchyleniu łuski, dekoloryzator wybiela – „wypłukuje” kolor, uzyskujemy w ten sposób efekt odbarwienia. Trwała polega na nieregularnym odchylaniu łusek i usuwaniu połączeń keratynowych, co powoduje jego skręcanie.

Wszystkie wymienione zabiegi powinny obowiązkowo zostać zakończone zabiegiem zakwaszania. Jest on niezbędny, aby zamknąć łuski włosa. Bez użycia szamponu zakwaszającego i odżywki zakwaszającej włos jest nadal „otwarty”. Farba się wypłukuje, włos jest bez połysku, trwała stopniowo traci swoją sprężystość, a loki wyprostowują się.

zakwaszanie włosówzakwaszanie włosów

zakwaszanie włosów

kliknij w sprawdź cenę aby sprawdzić ceny produktów zakwaszających.

 

Jak prawidłowo zakwasić włosy ?

po zabiegu fryzjerskim? W salonie fryzjerskim stylista powinien zastosować kompleksową usługę tzn. najpierw umyć włosy szamponem zakwaszającym, co najmniej dwukrotnie. Następnie nałożyć, na kilka minut, odżywkę lub maskę o odczynie około 4,5 pH.

Odsączyć włosy ręcznikiem, lekko podsuszyć suszarką do włosów. Po chwili, gdy włosy są jeszcze wilgotne zastosować odżywkę bez spłukiwania, przeznaczoną do włosów odbarwianych – farbowanych lub po trwałej. Wysuszyć włosy do końca i wystylizować. Tak przeprowadzony zabieg daje nam pewność, że łuska włosa została zamknięta – włos odzyskał swoje naturalne właściwości.

Zabieg zakwaszania jest tak prosty, że każda z Pań może go samodzielnie wykonać w domu. Warto go powtarzać przez trzy mycia, po każdym z wcześniej wymienionych zabiegów chemicznych, w celu utrwalenia efektu.

 

Jakie są zalety zakwaszania włosów?

przedłużenie trwałości koloru włosów farbowanych, włosy odzyskują blask, włosy zostają wygładzone, włosy są mniej podatne na plątanie i rozdwajanie.

Jest więc bardzo ważne, aby po zabiegach fryzjerskich używać produktów przywracających fizjologiczne pH włosa na całej jego długości. Jest to zabieg niedoceniany przez wiele osób, jednak Ci, którzy stosują się do tych zasad, mogą cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. 

Podczas stosowania odżywek zakwaszających dobrze jest przygotować klienta, że jest to zabieg konieczny, aby kondycja ich włosów była jak najlepsza. Pamiętajmy także, że produkty zakwaszające nie posiadają specjalnych nut zapachowych, zadaniem tych kosmetyków jest regeneracja włosów. Najczęściej stosowanymi zapachami są nuty ziołowe oraz migdałowe.

Gdy klientka zada pytanie: Dlaczego farba z drogerii szybko się wypłukuje, a włosy są matowe? Wówczas od razu poinformujmy, że jest to właśnie spowodowane niewłaściwym zakończeniem zabiegu farbowania. Każdy zabieg, który otworzył nam łuski włosa musi być odpowiednio zakończony.

 

Jakie wybrać produkty do zakwaszania włosów?

Do zabiegu polecamy wybrane produkty zamykające łuskę włosa:

Obecnie najlepszy produkt do zakwaszenia włosów to pianka zakwaszająca od Milk_Shake Acid Color Sealer następnie to Milk_Shake Color Specifics odżywka.

Zakwaszanie włosów

Professional Cosmetics

Artecolor szampon zakwaszający po farbowaniu,

Artecolor odżywka zakwaszająca bezpośrednio po farbowaniu,

Placentinol Bi-Phase dwufazowa odżywka zakwaszająca bez spłukiwania,

ACP Hydrashine dwufazowa odżywka-nabłyszczacz.

VITALITYS:

Technica maska do włosów po farbowaniu,

Technica szampon do włosów po farbowaniu,

Luminous płynna odżywka w sprayu do włosów farbowanych,

SoNice odżywka dwufazowa do włosów po zabiegu trwałej ondulacji.

ALFAPARF YELLOW:

Maska płukanka restrukturyzująca,

Post Color szampon,

Post Color maska.

BROCATO:

Vibracolor Fade Prevent szampon,

Vibracolor Fade Prevent odżywka do włosów farbowanych i z pasemkami.

LEO: Cytrusowa maska zakwaszająca.

JOANNA: Szampon zakwaszający, Odżywka zakwaszająca ze spłukiwaniem.

Wiele kobiet stosuje babciną metodę zakwaszania włosów. Do ciepłej wody wlewają ocet lub sok z cytryny, następnie tak przygotowaną płukanką płuczą włosy. Jest niestety duże niebezpieczeństwo, zbyt duża ilość octu albo cytryny sprawi, że płukanka będzie posiadała zbyt niskie pH. Prowadzi to do niszczącego wysuszenia włosów, zamiast regeneracji tracą one swoją sprężystość i połysk.

Jeśli nie jesteśmy doświadczone w takich zabiegach możemy sobie tylko zaszkodzić. Najlepiej nie ryzykować i od razu skorzystać z profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich, dostępnych w dobrych hurtowniach fryzjerskich i zakupić szampon zakwaszający lub odżywkę zakwaszająca.

Hurtownia Fryzjerska Lookwell